2024-01-15 | Autorius: Raminta Stainaitytė-Česnulienė
Paskutinėmis metų dienomis skaičiau pranešimą metinėje Countline organizuojamoje buhalterių konferencijoje. Turėjau galimybę pasipasakoti apie skaičių ir žodžių draugystę beigi kaip komunikuoti skaičius, kad jie prabiltų visiems suprantama, įtaigia, aiškia kalba.
Na, praktikavausi pačioje geriausioje tam vietoje – 4-ius metus Finansų ministerijoje, kaip ministro komunikacijos patarėja. Ir tuomet, kai supratau, kad skaičiai nori man kažką pasakyti, atradau sau tikslą – prakalbinti skaičius.
Nes šiaip tai aš labai, labai, labai nemėgstu skaičių. Turbūt vaikystės trauma, nes būsimai žurnalistei ir knygų rašytojai teko laimė mokytis sustiprintos matematikos klasėje. Po mokyklos jau stengiausi skaičių vengti. Nes maniau, kad pasaulį valdo žodžiai. Iki šiol nežinau, kur mūsų namuose elektros skaitiklis (o gal tokio jau iš viso nėra) ir kaskart susinervinu, kai reikia pildyti metinę mokesčių deklaraciją.
Bet... turėjau daug progų įsitikinti, kad žodžiai be skaičių yra tik tušti plepalai. Bet ir skaičiai be žodžių – kažkokie nuogi, neaiškūs, nuobodūs ženklai. Taigi, matydama, kiek įtakos ir įtaigos turi prakalbinti skaičiai, dalinuosi keliais patarimais, kas svarbiausia, komunikuojant lenteles, finansines analizes ir prognozes, apyvartą, pelnus ar nuostolius bei visus kitus skaičiukus.
- Tikslumas, skaidrumas, aiškumas. Per paprasta, kad būtų tiesa? Bet taip jau yra ir ne tik su skaičiais. W.Buffet būdas labai apie tai, jei norėtumėt domėtis daugiau.
- Geriau mažiau – negu per daug. 1-3 žnutės per vieną kartą. Turit daug žinučių? Rašykit daug skirtingų pranešimų ar šaukit skirtingų susirinkimų. Žmogus pajėgus suvirškinti maždaug 10 kart mažiau informacijos, negu jums norėtųsi pasidalinti. Iš turtingos patirties sakau, kad, kažkodėl žmonėms labai norisi sugrūsti kuo daugiau skaičių, lentelių, grafikų į vieną vietą. Kurioje jie susipjauna, apkramto vienas kitą ir nepadaro norimo įspūdžio klausytojams.
- Geriau anksčiau – negu per vėlai. „Kas pirmesnis – tas gudresnis“ sako liaudies išmintis. O psichologija mini „priming“ efektą. Trumpai tariant, jei nori komunikuoti savo tiesą, o ne taisyti gandus, konkurentų pranešimus ar žiniasklaidos interpretacijas, tai ir komunikuok savo tiesą drąsiai.
- Prakalbinkit skaičius. Palyginimais, kurie sukelia vaizdus ar story tellingu skaičius komunikuoti lengviau. Mano vienas klientas, kurias gamina klinkerines plyteles, po konsultacijų sako, kad iki šiol skaičiuoja savo apyvartą ne tonomis, o ... stadionais. Kiek stadionų užklotų savo plytelėms. Sakė, net uošvė supranta, koks jis didis verslininkas.
- Šypsokitės, tai nieko nekainuoja. Čia bendrai apie neverbaliką. Kūno kalba komunikuoja daugiau nei turinys, bet mes kartais per daug dirbam su skaičiais, o rūpintis ne tik “KĄ” komunikuosim, bet ir “KAIP” atrodo nereikalinga ir lėkšta.
Gražus skaičius, su vaizdingu paaiškinimu ir šypsena gali pasiekti gerokai daugiau nei tik gražus skaičius.
Beje, ar žinojot, jog skaičiai turi lytis? Kai radau tokį tyrimą, mano #bendradarbis iš karto spėjo: “1 yra vyriškas, o 8 – moteriškas skaičius?“ Nagi taip. Vienas tyrimas atskleidė, kad lyginius skaičius mūsų smegenys suvokia kaip moteriškus, o nelyginius kaip vyriškus. Oi tikrai nenoriu, kad nuskambėtų seksistiškai, bet 2024 skamba kaip labai moteriški metai :-)
#insynergy4 #strategyconsulting #financialcommunication #konsultantoužrašai